Ebedi Şehir Roma’da Sonsuz Aşk

GeziGizi, Roma, İtalya

Yaklaşık 3000 yıllık geçmişiyle Roma ölümsüz bir şehir. Eski Roma’lılar tarafından kendisine “Ebedi Şehir” ünvanı verilmiş, çünkü Dünya’ya ne olursa olsun, kaç tane imparatorluk yükselişe geçip sonra yıkılırsa yıkılsın Roma’nın sonsuza dek var olacağına inanılır.

Barındırdığı yaşanmışlıklarla, baktığınız her yerde görebileceğiniz çeşitli sanat eserleriyle, güzel yemekleri ve şaraplarıyla, heyecanlı ve neşeli insanlarıyla duygularınızı hızlıca canlandırıyor Roma. Ebediyet ve duygular birleşince biz de kendimizi sonsuz aşkın mabedinde buluyoruz.

Tersten yazılışı bile aşkı (ROMA > AMOR) ifade eden Roma’ya giden aşıkların kendi kutsal aşk yollarında gerçekleştirmesi gereken 3 (Roma rakamıyla III) Roma aktivitesini açıklıyorum!

I) Ponte Milvio ve Asma Kilitler

Ponte Milvio yani Milvio köprüsü tarihte Konstantin’in Maxentius ‘u yenerek Roma imparatoru olduğu nokta olarak bilinse de, biz aşıklar için çok ayrı bir önemi var; Aşk kilitleri.

roma aşk kilidi

Girişi bu önem arz eden meselenin tarihçesi ile yapmak gerekirse aşk asma kilitlerinin geçmişi yaklaşık 100 yıl önceki acıklı bir Sırp hikayesine dayanır. Nada ile Relja birbirine aşık iki sevgilidir. Nişanlanırlar, ancak 1. Dünya savaşı sırasında asker olan Relja  savaşmak için gittiği Corfu’da (Yunanistan) başka bir kadına aşık olur. Bunun sonucunda da nişan bozulur. Talihsiz aşkından dolayı yaşadığı hayal kırıklığına dayanamayan Nada kısa süre sonra ölür. Bu olayın ardından Nada’nın yaşadığı Vrnjačka Banja kasabasından genç kadınlar, aşık oldukları kişilerle adlarını asma kilitlerin üzerine yazıp, zamanında bu iki aşığın buluştuğu köprüye kendi aşklarını güvence altına almak üzere asmaya başlarlar.

Aşk asma kilitlerinin Avrupa’da bir furya gibi yayılması ise Federico Moccia’nın “Ho voglia di te / I want you” isimli kitabından sonra 2000’li yıllardan itibaren gerçekleşti. Kitabın karakterleri  sonsuz aşklarının simgesi olarak Milvio Köprüsü‘ne asma kilit asan genç bir çift. Kitabın çok popüler olmasından sonra da bu çifti taklit ve takip edenler çok olmuş ve bir aşk ritüeline dönüşen bu hareket Avrupa’da ve dünya da çeşitli köprülere kilit asıp, anahtarını nehre atmak suretiyle yayılmış.

ponte milvio roma

Bunu 3 paragrafta söylediğime gerçekten inanamıyorum ama sonuç olarak eğer siz de aşkınızı ebedi şehir Roma’da ölümsüzleştirmek istiyorsanız; Asma kilit alına, üzerine başharfleriniz yazıla, Milvo köprüsüne gidile, asma kilit asıla ve anahtarı Tiber nehrine atıla…

Not: 2012 yılında köprüden tüm asma kilitler sökülmüş, ancak İtalyan’lar durur mu? Tekrar asmaya başlamışlar. Dolayısıyla bununla ilgili haber okursanız tereddüt etmeyin. Ocak 2016 itibariyle gittim, astım, anahtarı attım, teyit ettim.

II) Aşk Çeşmesi

Roma diyorum, aşk diyorum. Bu iki kelimeyi arka arkaya dile getirince zihinlerimizde yanan ampül biliyorum ki “Aşk Çeşmesi” diyor.

Fontana Di Trevi sizin Roma aşkınızın ebedi olmasını sağlayan, şehrin en büyük Barok çeşmesi. Rivayete göre buraya bir bozuk para attığınızda şehre geri dönüşünüz garantilenir. İki bozuk para atarsanız ise bir oldukça çekici bir Roma’lıya aşık olacağınız konusunda şüpheniz olmasın. Ben en az 3 tane bozuk para atayım dediğiniz durumda ise aşık olduğunuz bu Roma’lıyla evlenip Roma’da yaşamaya hazır olun.

roma aşk çeşmesi

Aşk Çeşmesi denince çoğu kişinin aklına Fontana Di Trevi gelse de aslında Roma’nın simgesi haline gelmiş gösterişli Trevi Çeşme’sinin yanında bir de minicik bir çeşmecik var; Fontanina degli Innamorati tam çevirisi Aşıklar Çeşmeciği… Efsaneye göre bu çeşmeden su içen aşıkların, aşkları ölümsüz olurmuş. Bu nedenle Trevi Çeşmesinin sağ tarafında bulunan gösterişsiz dikdörtgen mermer yatağa akan Fontanina degli Innamorati’ye Roma’lı askerler şehri terketmeden bir gece önce sevdikleriyle gelir ve buradan akan saf sudan içerlermiş. Sonrasında da aşkları gibi saf suyun içildiği bardağı kırarlarmış. Bu ritüel sonucunda da askerler Roma’yı ve geride bıraktıkları aşklarını asla unutmazlarmış. Sadakatin simgesi bu saf sudan sevdiğinizle içmeyi sakın atlamayın!

III) Aşıklar Yolu

Vialetto degli innamorati yani Aşıklar Patikası. Roma’nın en romantik noktalarından biri olarak bilinen Zodiac’a çıkar bu patika. Burası 7 tepeli Roma’nın en yüksek tepesi olması sebebiyle muhteşem bir Roma manzarasında sahip. Özellikle akşamüstü giderseniz alacalı gökyüzünde yıldızların belirmesini beklerken sevdiğiniz ile birbirinizin kulağına aşkınızı fısıldamak için mükemmel bir seçim. Bu tepede Lo Zodiaco adında bir de restoran bulunuyor, romantik bir randevu için güzel bir alternatif.

Fotoğraf: Patrizio Boschi (Flickr)

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s