napa wine

Napa Vadisi – En güzel Şarap Vadisi

Amerika Birleşik Devletleri, California, GeziGizi, Gezmekte, Napa Valley

Napa Vadisi benim için Robert Mondavi demek…

Çok iddialı bir giriş olduğunu düşündüğüm bu cümlenin açılımını yapayım. Şarapla gerçek anlamda “tanışmaya” ve merak salmaya başladığım dönemlerin başında elime bir şişe Robert Mondavi – Chardonnay geçmişti.

Adına ya da üzümüne bile bakmadan sadece fiyatı uygun ve “yeni dünya”dan diye duty free’den almış olduğum bu şarap beni lezzetiyle kendimden geçirdi. Bunun üzerine adına dikkat ettim, bölgesine, üzümüne vs. ve aklıma kazıdım. Sonraları öğrendim ki bu “Robert Mondavi” oldukça ünlü ve iyi bir şarapçıymış. California’nın Napa Vadisi’nde kocaman bağları varmış. Benim de o bağlarla oluşmuş olan bir gönül bağım vardı, ne olmuş yani! Artık Napa’nın dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği yerlerden biri olduğunu öğrenmiştim, bölge hakkında makaleler okuyor ve California şarapları ile haşır neşir oluyordum.

Robert Mondavi Napa Logo

Napa Robert Mondavi
O ilk Robert Mondavi yudumunu aldığımdan beri Napa Vadisi hep gitmek istediğim, ancak gitmeyi de pek olası ve alakalı bulmadığım bir yer olmuştu nedense.

Amerika seyahatini planlarken Los Angeles’tan San Francisco’ya çıkıp oradan da New York’a uçmak gibi iddialı rotalar çizerken dedim ki kendime; ” Sen San Francisco’ya kadar gideceksin de, bu sıkışık programına bir bağ gezisi eklemeyecek misin? Napa’da bir gece de olsun, bağların içerisinde huzur dolu bir uyku uyumayacak mısın?”
Ve sonra tabii ki beklenen cevabı verdi bu kız: “Tabii ki ekleyeceğim, tabii ki uyuyacağım ve o doğaya uyanacağım!!!”


Napa Vadisi Mondavi Kadeh

Böylece Napa ile ilgili detay araştırmalarım ve planlamalarım başladı.
Şüphesiz ilk durağım Robert Mondavi’nin web sitesi oldu. Hem şarap tadımı hem de o bölgenin şarapları ile ilgili eğitim ile birlikte bağ gezisini de içeren 2 saatlik bir tur buldum. Özellikle daha önce ciddi bir şarap kursuna falan gitmediyseniz bu başlangıç seviyesinde turu tavsiye ederim. Bağın tarihçesi, günlük işlerinin nasıl yürüdüğü, Robert amcanın (Mondavi) hayatı, üretilen farklı segmentte şaraplarla ilgili bilgiler, üzümlerle ilgili genel bilgileri de içeren yaklaşık 1.5 saatlik bir başka dünyada olma şansını SIGNATURE TOUR AND TASTING olarak geçen bu turla yakalayabilirsiniz.

Robert Mondavi Napa Üretim

Robert Mondavi Napa Üretim Robert Mondavi Napa Fıçı

Robert Mondavi Napa Tadım

Koskoca Napa Vadi’sinde tabii ki sadece Robert Mondavi’nin bağı yok, her ne kadar ben yazımın başından beri böyle bir tavır sergilesem de yeryüzündeki en güzel şarapları tatma fırsatı bulacağınız bir bölge burası. Uğradıklarımdan bir başka önereceğim bağ ise St.Supery. Burada da çeşitli turlar ve şarap tadımı seçenekleri var. Kimisinde yiyecek eşleştirmesi de dahil. Ben sadece tadım yaptım. Çok tatlı bir sommelier servis yaptı ve sorduğum bilinçli ve bilinçsiz tüm sorulara sohbet eşliğinde yanıt verdi. Tadımın hoşluğu dışında St.Supery’nin eşsiz güzellikte bir bağı var. Doğa muhteşem. Çok sessiz, yemyeşil, çok huzurlu. Zaten Napa Vadisi’nin tamamına yeryüzündeki cennet diyebiliriz.

Napa Landscape

 Napa Doğa

Önerebileceğim diğer şarapçılar ise ZD Winery ve Clos Du Val Winery. Bu arada bağlarda şarap tadımı ve turlar dışında piknik de yapabiliyorsunuz. Hava güzelse ki Napa konumundan dolayı ılıman bir mikroiklime sahip, piknik opsiyonunu göz önünde bulundurun ve planlarınızı bu yönde yapın. Çok keyifli oluyor.

Kendi aracınızla gezmek dışında bir de Napa treni bulunuyor. Bu tren çeşitli yerlerde dura dura tüm vadiyi gezmenizi ve yiyip içmenizi vaad ediyor. Benim genel olarak bağımlı olma fikri hoşuma gitmediği için tercih etmedim, ama ilgilenenler buradan buyursun 😉

Napa ZD Winery

Otel olarak kaldığım Best Western Elm House Inn’ı tavsiye edebilirim, hem fiyatı uygun, hem günün çeşitli saatlerinde lezzetli sıcacık atıştırmalıkları var. Bu atıştırmalıkları şömine karşısında keyif yaparak alabiliyorsunuz. Bir de dışarıda sıcak su ile dolu jakuzisi var. Özellikle kışın ayrı bir keyif.

Napa Best Western Elm

Yemek için Oenotri‘yi şiddetle tavsiye ediyorum. Muhteşem pizzaları ve inanılmaz geniş bir şarap menüleri var. O kadar geniş ki gözden geçirdiğinizde kendinizi kitap okumuş gibi hissedebilirsiniz. 🙂 Ben okuyamam derseniz garsonlar da oldukça bilgili ve size güzel eşleşmeler önerebiliyorlar yemeğinizin yanında. Benim tercihim bir şişe Pinot Noir oldu, içtikten sonra da yanaklarım kırmızı, çok keyifli bir yemekti.
Napa Oenotri Pizza

Napa Oenotri

Eğer yolunuz St.Francisco’ya düşerse ve doğa aşığı bir şarapsever iseniz sadece 1 saat uzaklıktaki Napa Vadisi’ne mutlaka uğrayın. Eğer vaktiniz olur ise Sonomo Vadisi’ni de kaçırmayın.

Napa Valley – Gezi Gizi @ Foursquare 👉 https://foursquare.com/user/134206465/list/napa-valley?s=n

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s