Gelibolu / Sokak Lezzetleri

Çanakkale, Gelibolu, GeziGizi, Türkiye, Yemekte

Bozcaada dönüşünü Çanakkale – Tekirdağ rotası üzerinden gerçekleştirince bir yerleri gezmesem de, bir yerlerde yedim, lezzet keşfi yaptım.

İlk denemem geçen sefer kokoreç ve peynir tatlısı molası verdiğim Gelibolu’da oldu. Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Burada midyeci İlyas amca var. Midye dolmaları çok nefis, hafif baharatlı, karabiberli. Ben çok sevdim. Midye dolma yerken büyükler daha pahalıdır ama ucuz ve küçük olanlar her zaman daha lezzetlidir. İlyas Usta’da mutlaka midye dolma tadın! Ben Ege’de yiye yiye midye dolmaları artık İstanbul’da yiyemez oldum, üzüleyim mi sevineyim mi bilmiyorum ama buralardakiler artık çok yavan ve geliyor. Hevesimi böyle gezilere saklıyorum ve buldum mu kaçırmıyorum.

İlyas Usta’nın arabası hemen Alaeddin Konserve mağazasının önünde duruyor. Sardalya sevenler buraya! Nostaljik kutularıyla hiç değilse hediyelik bile alınıp götürülebilir. Ben öyle yaptım.  Eskiden dedem iş için şehir dışına çıktığında özellikle de Çanakkale tarafına geldiğinde alıp götürürmüş sardalya anneme, ben de onun nostaljisini yaşatmak istedim. Oldukça hoş karşılandı.

Bir önceki sefer bayıldığım Peynir tatlısını yine aynı yerde yedim. Gel-Süt’te. Ama bu sefer sanki beklemiş gibiydi, yeterince sıcak değildi, o nedenle hayal kırıklığıydı biraz benim için. Yine de şans vermeye değer diyorum, geçtiğimiz sefer mis gibi terayağı kokuları o kadar güzeldi ki, hala o şekilde hatırlamayı tercih ediyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s